ZNAMY KOLEJNYCH ARTYSTÓW FESTIWALU!

2024-04-16

Nowojorski kompozytor i maestro gitary - Yonatan Gat, żywiołowi Meksykanie z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i jej taneczny DJ set oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry'ego Fostera to kolejne punkty programu tegorocznego festiwalu

Nowojorski kompozytor i maestro gitary – Yonatan Gat, żywiołowi Meksykanie z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i jej taneczny DJ set oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera to kolejne punkty programu tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca. To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów. 

O artystach

Jednym z fundamentów festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest szeroko rozumiana międzygatunkowość. Nieustannie poszukujemy innych brzmień niemal w każdym gatunku, nurcie i stylistyce. Nie inaczej będzie podczas zbliżającej się edycji, gdzie przez cztery dni fani i fanki muzyki będą mogli doświadczyć zarówno gitarowej alternatywy jak i ambitnej elektroniki, jazzu oraz tzw. muzyki świata, awangardy, ale też po prostu piosenek, które można odśpiewać razem z ulubionym artystą. Ta eklektyczna mozaika buduje tożsamość naszego festiwalu i  wyróżnia go spośród szeregu innych wydarzeń muzycznych. W duchu tej stylistycznej różnorodności przedstawiamy kolejnych, wyjątkowych wykonawców. Listę otwiera nowojorski kompozytor i maestro gitary, czyli Yonatan Gat. Wydarzeniem będzie też wizyta niesamowitych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, łączących południowoamerykańskie tradycje z punkową energią. O solidną dawkę elektroniki zadba zjawiskowa Halina Rice, zaś Kanadyjczyk Alex Henry Foster wraz ze swoim zespołem zabierze nas na wycieczkę po rejonach mrocznego, melancholijnego rocka.

Yonatan Gat  – wirtuoz gitary i jeden z topowych artystów nowojorskiej sceny awangardowej. Fani alternatywy znają go przede wszystkim z kultowego tria Monotonix, które porwało świat swoimi żywiołowymi, szalonymi koncertami. Na stałe współpracuje również z muzykami z tak znanych formacji jak choćby Sonic Youth, Swans czy Godspeed You Black Emperor. Yonatan Gat poza komponowaniem i graniem swojej muzyki, jest też aktywnie zaangażowany w wydawanie innych twórców. W tym celu powołał do życia własny label – Stone Tapes, W Lublinie wystąpi ze swoim oryginalnym zespołem, łącząc rock z domieszką punka oraz freeimpro z muzyką etniczną.

Sonido Gallo Negro – orkiestra pochodząca z Mexico City, w znakomity sposób łącząca wszystko to, co unikalne w bogatej tradycji muzycznej Meksyku, z żywiołowością koncertową i nowoczesnym wykonaniem, idealnie pasującymi do innobrzmieniowego programu. Ich koncerty to prawdziwa petarda, zachęcająca do tańca i ruszenia pod scenę, nieważne pod jaką szerokością geograficzną aktualnie występują. Poza wpływami z rodzimej meksykańskiej sceny, Sonido Gallo Negro chętnie sięgają po południowoamerykańską cumbię, psychodeliczne funky, surf rocka czy choćby tematy rodem z estetyki ska lub punk.

Halina Rice -mieszkająca i tworząca w Londynie DJka, producentka i eksperymentatorka. Artystka o polskich korzeniach to dziś jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej. Niezwykle eklektyczna, stale poszukująca i bardzo aktywna na europejskim rynku, co widać po coraz bardziej spektakularnej liczbie zarówno nagrań, jak i występów. Jej sety potrafią zaskoczyć, idealnie wpisując się w innobrzmieniową filozofię festiwalu. Nie tak dawno Plastic Magazine określił jej styl jako “oszałamiającą dekonstrukcję muzyki klubowej, owiniętą w wyśmienity dźwiękowy design”.

Alex Henry Foster artysta pochodzący z Montrealu, doskonale znany na tamtejszej scenie. Wokalista, tekściarz, kompozytor, aktywny działacz społeczny, wieloletni frontman zespołu Your Favourites Enemies. Kanadyjczyk to człowiek wielu talentów, zaś jego muzyczne zainteresowania sięgają szeroko i są rozpięte stylistycznie gdzieś pomiędzy Sonic Youth, The Bad Seeds, a chociażby Mogwai. Po sukcesach w swojej ojczyźnie, w dużej mierze dzięki świetnej płycie studyjnej “Windows in the Sky” oraz równie dobrej koncertowej “Standing Under Bright Lights”, Alex Henry Foster rozpoczyna muzyczny podbój Europy.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie, w dniach 27-30 czerwca 2024. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale też na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.

Przypominamy, że artystami, którzy również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa AFRICAN HEAD CHARGE oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu.


Wstęp na festiwal niezmiennie jest bezpłatny, a kolejne ogłoszenia już niebawem! Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz az https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia 27-30 czerwca 2024 

Lublin, Błonia pod Zamkiem

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie