WYSTAWY W TRAKCIE EDYCJI 2024!

2024-06-13

Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej  „On-U Sound” to propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej  „On-U Sound” to propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Wydarzenie odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30  czerwca  2024 r. i będzie to 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów. 

Pierwszą z wystaw prezentowanych w ramach festiwalu jest plenerowa wystawa fotografii Grażyny Rutowskiej.

Grażyna Rutowska – plenerowa wystawa fotografii

Grażyna Rutowska to uznana artystka i fotografka, która była jedną z najważniejszych postaci świata fotoreportażu w latach 70. XX wieku. Znana ze swojego niezwykłego talentu do dostrzegania piękna w codziennych chwilach, subtelnie łączyła grę światła i cienia z wyjątkowym podejściem do kompozycji. Jej archiwum liczy prawie 40 tys. zdjęć!  Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Rutowska zrealizowała fotoreportaże w blisko 500 miejscowościach na terenie całego kraju, dokumentując praktycznie wszystkie aspekty życia w PRL-u. Jej fotografie przedstawiają zarówno wielkie inwestycje dekady Gierka, jak i codzienne życie, rozrywkę, sport, wypoczynek czy kontrasty ówczesnych miast i wsi. Rutowska była pasjonatką motoryzacji i członkinią PZMot-u, za kierownicą swego fiata 125p przejechała łącznie 400 tys. km. Wykonywane fotografie metodycznie opisywała, gromadziła też wycinki prasowe z opublikowanymi zdjęciami, a nawet całe egzemplarze pism – można powiedzieć, że była nie tylko fotografką, lecz także archiwistką.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 24 czerwca – 31 lipca 2024 r.
Gdzie: Zaułek Hartwigów
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.


„On-U Sound in Poland”

Szczególną wystawą przygotowaną specjalnie na festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest wizualna prezentacja polskich śladów w ponad 40-letniej historii wytwórni On-U Sound, która towarzyszy szerokiej obecności tego zasłużonego wydawnictwa podczas najbliższej edycji wydarzenia.

On-U Sound to legendarna angielska wytwórnia płytowa założona na przełomie 1979 i 1980 r. przez Adriana Sherwooda, która z powodzeniem działa do dziś. Skupia w swoim katalogu przede wszystkim muzykę dub, reggae, roots, electro, ale też afrobeat, jazz czy hip-hop. Przez wydawnictwo Sherwooda przewinęły się największe postaci tej sceny, a wśród nich Lee Scratch Perry, Mad Professor, African Head Charge, Creation Rebel, Prince Far czy Little Axe.

– Festiwal Inne Brzmienia co roku kontynuuje przegląd najciekawszych wytwórni muzycznych. Tym razem prawdziwa petarda, brytyjski label On-U Sound, jeden z najważniejszych w dziejach bastion muzyki dub. Reprezentować go będą kluczowi artyści i Adrian Sherwood, producent odpowiedzialny za brzmienie On-U Sound oraz African Head Charge, zespół, którego nagrania można uznać za najbardziej esencjonalne wcielenie rewolucyjnego potencjału wytwórni. On-U Sound powstało w 1980 r., gdy Sherwood przeniósł się do Londynu i łapiąc w żagle wiatr burzliwej epoki post-punka pracował z jej najbardziej poszukującymi artystami. Podczas jego sesji spotykali się artyści z Jamajki i karaibskiej diaspory w Anglii oraz rockowi rebelianci z zespołów Public Image Limited, Pop Group i The Slits, a czasami wpadali też muzycy z londyńskiej sceny free jazzowej. Sztandarowe albumy z tamtych lat to debiut New Age Steppers z hitami wyśpiewanymi przez Ari Up, najfajniejszą dziewczynę w punk rocku oraz prawdziwy dynamit, jeden z tych nielicznych albumów, który wraz z upływem lat nie traci ani trochę ze swej drapieżności, „Learning to Cope with Cowardice” Marka Stewarta. Stewart, ex-frontman Pop Group wniósł do świata On-U Sound idee wywrotowych dekonstrukcji zaczerpnięte od paryskich sytuacjonistów i W. S. Burroughsa, które gładko przenikały się z kolażową poetyką dubu. Antykapitalistyczny agit pop z tego albumu korzystał z iście industrialnego uderzenia dźwiękiem i przy tej okazji ujawnił się jeden z najbardziej rewolucyjnych rysów produkcji Sherwooda. Pokazał on, że również brutalny hałas odnaleźć się może w alchemii dubu – pisze Rafał Księżyk, ceniony dziennikarz i krytyk muzyczny.

Muzyce z On-U Sound towarzyszy przygotowana przez Inne Brzmienia i Xiędza Makena wystawa dokumentująca związki Sherwooda z Polską.

– Oddzielny rozdział w historii Sherwooda stanowią jego kontakty z Polską. Zaczęło się w 1986 r., gdy spotkał się w Londynie z pasjonatami muzyki korzeni, braćmi Kleszcz, Jerzym i Włodzimierzem. Przyjął ich zaproszenie i jeszcze w tym samym roku przyjechał z ekipą On-U Sound do Poznania na festiwal „Reggae is King” w hali Arena. Pomiędzy występami polskich zespołów reggae grał jego sound system wspierany wokalnie przez takich mistrzów jak Gary Clail, Bim Sherman i Mark Stewart, a całość miksował Sherwood. Efektem tej wizyty były miksy wykonane przez niego dla poznańskiego Gedeona Jerubbala. Szerszą współpracę nawiązał Sherwood z wytwórnią Kamahuk. Jej założyciel, Włodzimierz Kleszcz, był współtwórcą światowego fenomenu, jakim stały się wspólne nagrania klasyków reggae z Twinkle Brothers i góralskiej orkiestry Trebunie-Tutki. Sherwood remiksował ich muzykę, co górale uczcili tytułem płyty „W Sherwood”. Przygotował też prezentującą wytwórnię kompilację na kasetę Kamahuk, „On-U Sound for Poland”. Rozpoczyna się od pozdrowień nagranych specjalnie na tę okazję przez Lee „Scratcha” Perry’ego. Dub na kasecie? Ktoś może się zdziwić, ale w polskich realiach połowy lat 90. to był najbardziej masowy nośnik. Kolejne polskie wydawnictwo to było już CD, „On-U Sound Live In Warsaw 2004” wydane przez CDQ, gdzie odbywał się koncert On-U Sound System, i British Council – dodaje Księżyk.

Cały tekst dostępny na stronie innebrzmienia.eu

Podczas swojej wizyty w Lublinie Adrian Sherwood pojawi się w kilku rolach. Przede wszystkim zagra swojego autorskiego seta, weźmie udział w rozmowie o historii i teraźniejszości On-U Sound, ale też stanie za konsoletą jako realizator dźwięku podczas koncertu grupy African Head Charge.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 27–30 czerwca 2024, w godz. 10.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter
Wstęp wolny


Jak co roku, program Innych Brzmień obfituje w wydarzenia dla dzieci. Tym razem będzie to m.in. wystawa Dominiki Czerniak Chojnackiej.

„Duszne historie” – rodzinna wystawa ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej

Uff… jak duszno! Kto by pomyślał: tu duchini, tam duch, tu jakieś dziwne emanacje… cała Polska ma mnóstwo tajemniczych historii i wcale ich nie ukrywa. Dzielna pisarka Martyna Skibińska pozwoliła wybrzmieć zakurzonym historiom i rozszyfrowała kto, gdzie oraz jakie wydaje jęki i dlaczego. Już-nie-tak-dzielna ilustratorka Dominika Czerniak-Chojnacka podpatrzyła duchy i zobrazowała je w formie wyjątkowej, bo niemalże fotograficznej. Twarzy duchom, które dawno zapomniane tylko pohukują na zamkach i w pałacach, użyczyli krewni i znajomi. Tym samym powstał „Duchowy Przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, oferuje się jako nieodłączny kompan wszelkich wakacyjnych (i nie tylko) podróży po kraju. Tymczasem na zachętę, razem z Warsztatami Kultury w Lublinie, prezentujemy wyjątkową wystawę, na którą składa się 46 grafik ze wspomnianej książki. Powiększone, opatrzone przypisami, oddziałują nieco inaczej niż na stronach przewodnika. Karta z zadaniami pozwala zatrzymać się dłużej na ilustracjach i poszperać w ich złożonej strukturze.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 27–30 czerwca 2024 r., w godz. 10.00–18.00
Dla kogo: dla dzieci w wieku 10+.
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Wstęp wolny


Seria wydawnicza „Wschodni Express” to nie tylko wysokiej jakości literatura, lecz także wyjątkowy projekt graficzny autorstwa Eweliny Kruszewskiej.

Wschodni Express: Wystawa portretów autorów i okładek książkowych

Każda okładka to grafika starannie zaprojektowana, w duchu minimalizmu, będąca esencjonalnym zobrazowaniem motywu przewodniego danej książki. Łączymy walor intelektualny z estetycznym. Po co to robimy? Celem serii „Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Projekt okładek: Ewelina Kruszewska
Wydawca książek: Warsztaty Kultury w Lublinie

Informacje praktyczne:
Kiedy: 27–30 czerwca 2024 r., w godz. 15.00–22.00
Gdzie: Warsztaty Kultury i pub Bałagan, Grodzka 5a – parter
Wstęp wolny


Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury –Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 czerwca 2024 r. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale też na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.

Przypominamy, że artystami i artystkami, którzy zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa African Head Charge oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZuW Lublinie zobaczymy także nowojorskiego kompozytora i maestro gitary, jakim jest Yonatan Gat, żywiołowych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskową Halinę Rice i jej taneczny live act oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera.

W line-upie Festiwalu znajduje się także belgijski kobiecy kolektyw Ladr AcheKety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Fallsbadfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej, a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB. Tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gościniami – Anną Pašić oraz Tamarą Kurkiewicz. Elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez UgoryCiśnienie i Mùlk.

Na wszystkich miłośników i miłośniczki ambitnego kina czeka Move East Movie, czyli cykl filmowy przybliżający polskiemu odbiorcy współczesną kinematografię naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentujący kino czułe społecznie i ciekawe artystycznie.  W tym roku podczas Festiwalu będzie można obejrzeć takie tytuły jak: „Mustache Funk”,reż. Oleksandr Kovsh, „Kamień. Papier. Granat.” „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”,reż. Iryna Tsilyk oraz „Pamfir”,reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk.

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się dziewięć premier wydawniczych, m.in. przekłady poezji i prozy współczesnych autorów i autorek z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, w tym wydania książkowe projektu Literary Eastern Express (LEE), który stanowi dopełnienie i rozwinięcie działań serii „Wschodni Express”. Wśród nowości wydawniczych znajdują się gatunki takie jak komiksy, esej historyczny czy literatura dziecięca. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały.

Wstęp na Festiwal niezmiennie jest bezpłatny, a kolejne ogłoszenia już niebawem!

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27
30 czerwca 2024 r.
Lublin, Błonia pod Zamkiem

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patroni medialni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.