Move East Movie, czyli pokazy filmowe na festiwalu 2024

2024-05-28

Move East Movie to cykl filmowy towarzyszący od lat festiwalowi Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Jego zadaniem jest przede wszystkim przybliżanie polskiemu odbiorcy współczesnej kinematografii naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentowanie kina czułego społecznie i ciekawego artystycznie. 

To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Komponując tegoroczną propozycję filmową, zależało nam na tym, by odwołać się mocno do nazwy i poruszyć – tym razem przede wszystkim emocje. W tegorocznej selekcji znalazły się więc dwa filmy dokumentalne pokazujące przede wszystkim siłę kina i muzyki wobec trudności czy wręcz doświadczeń granicznych, jakich może doświadczyć człowiek. W tym kontekście szczególnie ważne wydają się słowa ukraińskiej reżyserki Iryny Tsilyk, której dwa filmy pokażemy w tym roku. Powiedziała ona, że „Sztuka ma moc – kruszy lody między nami, ułatwia radzenie sobie z traumą. Daje świadectwo wszystkiemu co zabawne, radosne i pełne śmiechu nawet jeśli znajduje się pośrodku niezwykłej ciemności.” – opowiada Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa festiwalu.

Damy też widzom trochę wytchnienia pokazując dwie fabuły, które w obydwu przypadkach przenoszą widza w świat wspomnień, młodości, pewnego odrealnienia czy wręcz oniryczno-magicznego transu. – dodaje Rafał Chwała, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pokazy filmowe

29 czerwca – sobota

14.00–15.30 | Pokaz filmu „Mustache Funk”, reż. Oleksandr Kovsh, Ukraina, 2020, 73 min. | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro | UKR / PL

„Mustache Funk” to ukraiński film dokumentalny, który barwnie i szczegółowo opisuje pojawienie się muzyki pop w Ukraińskiej SRR w latach 70-tych. Punktem wyjścia jest decyzja radzieckiego politbiura, jaka zapadła pod koniec lat 60., które to nakazało utworzenie grup muzycznych analogicznych do tych z Zachodu, aby odciągnąć młodzież od zachodniej muzyki. Grupy te, znane jako zespoły wokalno-instrumentalne, zapoczątkowały to, co niektórzy nazywają „złotą erą” ukraińskiej muzyki pop. Twórcy filmu nadali mu nazwę „Mustache Funk”, ponieważ większość członków słynnych zespołów tamtych czasów nosiła wąsy.

Film przedstawia historie najbarwniejszych grup muzycznych z tej epoki, a scenariusz został napisany przez Vitaliya „Barda” Bardetsky’ego, ukraińskiego dziennikarza muzycznego, promotora koncertów i byłego menadżera kilku ukraińskich zespołów popowych takich jak m.in. Okean Elzy.
Film miał swoją premierę na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Molodist” w Kijowie pod koniec 2020 roku.

Oleksandr Kovsh – urodził się w 1963 roku. Studiował reżyserię na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Pracował dla wielu ukraińskich kanałów ogólnokrajowych, takich jak „Internews Ukraine”, „UT-1”, „Ютар”. W 2012 roku został głównym reżyserem filmów dokumentalnych produkowanych przez TRC „Ukraina”.

16.00–17.45 | Pokaz filmu „Kamień. Papier. Granat.”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina, 2022, 92 min.| Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro | UKR / PL

„Kamień. Papier. Granat.” to opowieść o dorastaniu, pierwszych lekcjach dobroci i okrucieństwa, nastoletniej miłości, poszukiwaniu przyjaciela i mentora, a przede wszystkim trudnych relacjach między dziećmi i dorosłymi w postsowieckiej rozchwianej Ukrainie. Chłopiec o imieniu Tymofij mieszka z rodziną w prowincjonalnym miasteczku, aż pewnego dnia w jego życiu pojawia się wyjątkowy przyjaciel. Felix to weteran wojny w Afganistanie, były oficer kontrwywiadu, złamany życiem alkoholik, ale jednocześnie osoba bardzo charyzmatyczna. Przyjaźnienie się z takimi ludźmi jest jednocześnie niebezpieczne i zabawne, zresztą jak całe dorastanie w latach 90. Film Iryny Tsilyk zrealizowany został na podstawie książki jej męża Artema Czecha, będącego też współscenarzystą.

Iryna Tsilyk – (ur. 18 listopada 1982 w Kijowie) – ukraińska pisarka i reżyserka. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego na kierunku reżyserii telewizyjnej w 2005 roku. Po studiach pracowała jako asystentka reżysera, a potem sama reżyserowała reklamy i filmy krótkometrażowe, które wielokrotnie prezentowano i nagradzano na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” to jej pełnometrażowy debiut, za który otrzymała m.in. nagrodę za reżyserię w kategorii Konkurs Filmów Dokumentalnych Kina Światowego na festiwalu w Sundance. Tsilyk realizuje się również jako pisarka. Niektóre jej książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, polski, litewski, czeski, szwedzki i kataloński oraz zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach literackich. Iryna Tsilyk była uczestniczką kijowskiego Euromajdanu. W 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał jej tytuł Zasłużony Artysta Ukrainy, ale odmówiła jego przyjęcia. Prywatnie jest żoną pisarza Artema Czecha.


30 czerwca – niedziela

14.00–15.30 | Pokaz filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk, Litwa / Ukraina, 2020, 74 min. | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro | UKR / PL

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny.
Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.
Iryna Tsilyk – (ur. 18 listopada 1982 w Kijowie) – ukraińska pisarka i reżyserka. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego na kierunku reżyserii telewizyjnej w 2005 roku. Po studiach pracowała jako asystentka reżysera, a potem sama reżyserowała reklamy i filmy krótkometrażowe, które wielokrotnie prezentowano i nagradzano na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” to jej pełnometrażowy debiut, za który otrzymała m.in. nagrodę za reżyserię w kategorii Konkurs Filmów Dokumentalnych Kina Światowego na festiwalu w Sundance. Tsilyk realizuje się również jako pisarka. Niektóre jej książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, polski, litewski, czeski, szwedzki i kataloński oraz zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach literackich.
Iryna Tsilyk była uczestniczką kijowskiego Euromajdanu. W 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał jej tytuł Zasłużony Artysta Ukrainy, ale odmówiła jego przyjęcia. Prywatnie jest żoną pisarza Artema Czecha.

16.00 – 17.45 | „Pamfir ”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, 2022, 102 min. | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro | UKR / PL

Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnej wioski gdzieś na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn, w akcie desperacji, podpala lokalną cerkiew, ponieważ wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia nie należy już do Kościoła, lecz do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów.

Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk – ukraiński reżyser, urodzony w 1983 roku, znany z takich tytułów jak „Sztangista”, „Pamfir”, „Liturgia zapór przeciwpancernych”.


Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie, w dniach 27-30 czerwca 2024. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale też na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.

Wstęp na festiwal niezmiennie jest bezpłatny, a kolejne ogłoszenia już niebawem!
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27-30 czerwca 2024
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patroni medialni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.