42 osoby zakwalifikowane do programu Keychange Talent Leadership 2025

2025-03-31

W obliczu globalnego odwrotu od różnorodności płciowej, liderzy Keychange wybrali 42 uczestniczki i uczestników do programu Talent Leadership 2025 (TLP)

 Będą oni rozwijać swoje kariery dzięki intensywnej ścieżce edukacyjnej trwającej do września 2025 roku.

OPIS

TLP to program szkoleniowy stworzony dla kobiet i osób gender-diverse, które pragną kształtować przyszłość branży muzycznej jako liderki i liderzy zmian. Rozwija on idee ruchu Keychange, który od niemal dziesięciu lat angażuje instytucje, organizacje i firmy do promowania intersekcjonalnego podejścia do równości płci. Program umożliwia osobom z niedostatecznie reprezentowanych środowisk wspólne budowanie bardziej sprawiedliwego i inkluzywnego przemysłu muzycznego, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Kandydatki i kandydatów do TLP wybrano spośród 334 zgłoszeń z 31 krajów Europy i Kanady. Komisja selekcyjna szukała zwłaszcza osób, które szczególnie wyróżniają się w swoich dziedzinach. Po intensywnym i konkurencyjnym procesie zaakceptowano zaledwie 12,6 proc. zgłoszeń. Prawie 67 proc. uczestniczek i uczestników działa w branży muzycznej od 5–10 lat, a 33% – ponad dekadę.

W tej wyjątkowej grupie znalazły się m.in. pionierki DEI&A, założyciele różnych organizacji, artystki-aktywistki oraz osoby zajmujące wysokie stanowiska w firmach takich jak The Orchard, Music Export Ukraine, Believe, Good Night Out Canada czy SoundCloud. Zakwalifikowane osoby otrzymają wsparcie pracowni rozwoju kompetencji Artist in Bloom oraz programu Creative Europe.

Inauguracja programu odbędzie się 2 kwietnia 2025 roku podczas Tallinn Music Week w Estonii. To wyjątkowa okazja dla uczestniczek i uczestników, aby podczas tego showcase’owego festiwalu i konferencji wziąć udział w intensywnym programie poświęconym przywództwu, innowacjom, projektowaniu zmian społecznych oraz najlepszym praktykom DEI&A (różnorodności, równości, integracji i dostępności).

Kanadyjska edukatorka, badaczka i strateg kreatywna Stacey Forrester przyznaje, że w obecnym klimacie politycznym często czuje się odizolowana w swojej pracy. – To efekt  systemów opresyjnych. Udział w tym programie to dla mnie ogromna szansa – możliwość dzielenia przestrzeni i wymiany doświadczeń z osobami, które również działają na rzecz zmiany – mówi  Forrester.

Dla Diany Ezerex, niemieckiej wokalistki, autorki tekstów, producentki i aktywistki udział w programie Keychange Talent Leadership to niezwykła okazja do rozwoju jako artystki i rzeczniczki inkluzywnego przemysłu muzycznego. – Keychange to nie tylko reprezentacja – to realna zmiana, tworzenie przestrzeni dla niedostatecznie słyszanych głosów. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której różnorodność, równość i inkluzja będą normą – zapewnia Ezerex.

Talent Leadership 2025 w liczbach

Fundamentem preselekcji były takie wartości jak różnorodność, równość, inkluzywność i dostępność (DEI&A). Partnerzy Keychange podkreślają, że przełożyło się to na bogatą, intersekcjonalną reprezentację wybranej grupy.

Tożsamość płciowa:

  • 83,3% uczestników to kobiety,
  • 16,7% to osoby gender-diverse, w tym:
  • 7,1% niebinarne • 4,8% gender queer • 2,4% agender • 2,4% gender fluid

Pochodzenie etniczne:

  • 35,1% identyfikuje się z Globalną Większością, w tym:

 

–10,8% z dziedzictwem czarnoskórym lub mieszanym

–8,1% z dziedzictwem azjatyckim

– 2,7% z SWANA (Azja Południowo-Zachodnia i Afryka Północna)

– 2,7% z dziedzictwem arabskim

– 5,4% z dziedzictwem rdzennych społeczności

– 2,7% z dziedzictwem latynoskim / latynoamerykańskim

– 51,4% z dziedzictwem białej Europy

– 13,5% z innym dziedzictwem białym

Niepełnosprawność i dostępność:

  • 16,7% uczestników to osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami wpływającymi na codzienne funkcjonowanie.
  • 8,1% zgłosiło dodatkowe potrzeby dostępnościowe.

Obowiązki opiekuńcze:

  • 12,5% uczestników pełni role opiekuńcze (np. rodzice pracujący w branży muzycznej)

Wybrane osoby z Polski:

  • Katarzyna Alexandrowitsch
  • Magdalena Szuba

Listę wszystkich uczestników można znaleźć tutaj:  LINK

Uczestnicy wnoszą ogrom wiedzy, innowacyjności i determinacji

Różnorodność doświadczeń, perspektyw i wiedzy uczestników zapowiada innowacyjne podejście do branży muzycznej i kształtuje ich jako liderów zmian. – W obliczu dzisiejszych globalnych wyzwań, Program Keychange Leadership stwarza wyjątkową okazję dla utalentowanych liderek i liderów.  Wyposaża ich w umiejętności niezbędne do kształtowania lepszej, bardziej inkluzywnej i zrównoważonej branży muzycznej na całym świecie – mówi Tiffany Fukuma, Dyrektorka Zarządzająca Keychange.

Z kolei Lea Karwoth, liderka projektu Keychange w RBX GmbH (założycielka Reeperbahn Festival) podkreśla, iż Talent Leadership to kluczowy krok w umożliwianiu osobom z niedostatecznie reprezentowanych grup odgrywania wiodącej roli w tworzeniu bardziej sprawiedliwego przemysłu muzycznego. – Tegoroczni uczestnicy wnoszą ogrom wiedzy, innowacyjności i determinacji – z dumą będziemy ich wspierać w drodze do roli liderów, których ta branża potrzebuje – deklaruje.

Program realizowany jest przez szerokie grono partnerów, w tym Reeperbahn Festival/RBX (Niemcy), Shiftworks/Tallinn Music Week (Estonia), Musikcentrum Öst (Szwecja), Keychange (ASBL, Belgia), Music Export Poland, SACEM, Oslo World, Warsztaty Kultury w Lublinie/Festiwal Inne Brzmienia, Artist in Bloom, PRS Foundation, FACTOR, SOCAN Foundation, STIM, Szwedzką Radę ds. Kultury, GEMA oraz Talent Norge, przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa.

Więcej informacji o Keychange

 

 

Logotyp Keychange

Kolarz z portretów kobiet. Napis: Keychange 2025.