PREZENTACJA WYTWÓRNI 2024

2024-04-02

Legendarna wytwórnia płytowa, słynąca z najlepszej selekcji muzyki dub, czyli On-U Sound Adriana Sherwooda zagości w tym roku na festiwalu!

Legendarna wytwórnia płytowa, słynąca z najlepszej selekcji muzyki dub, czyli On-U Sound Adriana Sherwooda zagości w tym roku na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca. To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Opis

Tradycją oraz stałym elementem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest coroczna prezentacja wybranej, unikalnej wytwórni muzycznej. Przez lata przybliżamy naszej widowni zasłużone, kluczowe dla rozwoju konkretnych gatunków labele z kraju i ze świata. Tym razem naszym gościem będzie jedyny i niepowtarzalny Adrian Sherwood – założyciel kultowej londyńskiej oficyny On-U Sound. Podczas swojej wizyty w Lublinie artysta pojawi się w kilku rolach. Przede wszystkim zagra swojego autorskiego seta, weźmie udział w rozmowie o historii i teraźniejszości On-U Sound, ale też stanie za konsoletą jako realizator dźwięku podczas koncertu grupy African Head Charge. Ważnym elementem prezentacji będzie też specjalna wystawa poświęcona polskim wątkom z ponad 40-letniej historii wytwórni.

On-U Sound to legendarna angielska wytwórnia płytowa założona w 1979 roku przez Adriana Sherwooda, która z powodzeniem działa do dziś. Skupia w swoim katalogu przede wszystkim muzykę dub, reggae, roots, electro, ale też afrobeat, jazz czy hip hop. Przez wydawnictwo Sherwooda przewinęły się największe postaci tej sceny, a wśród nich Lee Scratch Perry, Mad Professor, African Head Charge, Creation Rebel, Prince Far I czy Little Axe.

Wytwórnia On-U Sound wyłoniła się z płodnej sceny DIY, a jej specyfika i intrygująca oryginalna linia wynika w dużej mierze z czynników historycznych, bowiem rodziła się w momencie, kiedy muzyka jamajska wywarła ogromny wpływ na kulturę brytyjską. Był to też czas eksplozji nowych trendów i gatunków takich jak post-punk, industrial, jungle, dubstep i wielu innych.
Działająca od ponad 40 lat wytwórnia przetrwała wszelkie rewolucje na gruncie muzyki i rynku wydawniczego, rozkwitła, zdobywając oddanych fanów na całym świecie oraz – podobnie jak sam Adrian Sherwood – nadal „przeszkadza wygodnym i pociesza zaburzonych”.

Adrian Sherwood -na światowej scenie dub Adrian to w zasadzie człowiek-instytucja. Założyciel prezentowanego przez nas w tym roku labelu On-U Sound, producent, muzyk, dj, wydawca. Pochodzący z Londynu artysta przez ostatnie 45 lat wyznacza trendy stylistyczne i brzmieniowe, z jednej strony prowadząc ciągłe artystyczne poszukiwania, z drugiej zaś będąc kimś w rodzaju strażnika historii tej muzyki. Do tego, jego słynne miksy wykraczają daleko poza specyfikę jego wytwórni, pracował bowiem z takimi tuzami jak choćby Depeche Mode, Sinead O’Connor, Primal Scream, Nine Inch Nails czy znanymi dobrze naszej widowni Einstürzende Neubauten i Ministry.

African Head Charge – psychodeliczno-dubowa supergrupa będąca jedną z wizytówek labelu On-U Sound. Początek zespołu sięga wczesnych lat 80-tych, a za narodzinami projektu stoi znakomity perkusista Bonjo Iyabinghi Noah. African Head Charge zawsze słynęło z dodawania brzmień punkowych czy też alternatywnych i łączenia ich we frapującą całość z muzyką rodem z Afryki oraz Karaibów. Wibrujący i wielokulturowy Londyn lat 80. był idealnym miejscem dla tej wybuchowej mieszanki. Dziś zespół cieszy się zasłużonym mianem kapeli kultowej i to nie tylko w gronie fanów dubu. Ich wizyta w Lublinie będzie świetną okazją do zobaczenia jak obecnie brzmi jeden z najważniejszych zespołów w historii całego nurtu.


Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie, w dniach 27-30 czerwca 2024. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale też na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.

Wstęp na festiwal niezmiennie jest bezpłatny, a kolejne ogłoszenia już niebawem!

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27-30 czerwca 2024 

Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.