3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

Wschodni Express – Odejścia. Pomiędzy buntem a polityką

data

08/07/2015 | 17:30 –

lokalizacja

wstęp

dostępność

Data

lip 08 2015
Zakończone!

Czas

17:30 - 17:30

Wschodni Express – Odejścia. Pomiędzy buntem a polityką

„Odejścia. Pomiędzy buntem a polityką” W rozmowie udział wezmą: Petr Janyška, Andrzej Sławomir Jagodziński, Izabela Cywińska. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP

Kiedy: 8 lipca 2015 r.
Petr Janyška – (ur. W 1953 roku) – czeski dziennikarz, dyplomata z otoczenia V. Havla, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Andrzej Sławomir Jagodziński – (ur. 16 stycznia 1954 roku we Włocławku) – filolog czeski i słowacki, dyplomata, tłumacz literacki, publicysta, redaktor, dziennikarz „Radia Wolna Europa” i „Gazety Wyborczej”, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie, członek zespołu redakcyjnego miesięcznika „Gazeta Środkowoeuropejska”, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, radca kulturalny Ambasady RP w Pradze, dyrektor Festiwalu Wyszehradzkiego, w latach 2003 – 2006 r. dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. promocji Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. ekspansji mBanku na rynek czeski i słowacki, redaktor Literatury na Świecie, od 2010 roku I radca Ambasady RP w Bratysławie i dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie. W drugim obiegu publikował pod pseudonimem Tomasz Robiński.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu. Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Jana Masaryka, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus (za tłumaczenie z czeskiego książki Josefa Škvoreckiego „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”), Nagrodą Jirzego Theinera (za wybitne zasługi w propagowaniu literatury czeskiej za granicą), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaczeniem Gratias Agit i innymi.

Izabela Cywińska – właśc. Maria Izabella Cywińska-Michałowska (ur. 25 marca 1935 w Kamieniu Puławskim) – polska reżyser teatralna i filmowa, krytyk filmowy, od 1989 do 1990 minister kultury i sztuki, w latach 2008–2011 dyrektor artystyczna Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Reżyserowała w teatrach Białegostoku, Warszawy, Nowej Huty.
W latach 1970–1973 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1973 reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu, w którym m.in. w 1981 wystawiła „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”, za wystawienie której była przez kilka miesięcy internowana w okresie stanu wojennego. Po śmierci Gustawa Holoubka, 26 marca 2008, objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie. Funkcję tę pełniła do 1 lipca 2011.
Jako reżyser realizowała spektakle w Teatrze Telewizji (m.in. „Wróg ludu” Ibsena i „Cmentarze” Hłaski) oraz produkcje filmowe (serial „Boża podszewka” w 1997 i 2004, filmy „Kochankowie z Marony”, „Cud purymowy”).
Od 12 września 1989 do 14 grudnia 1990 sprawowała urząd ministra kultury i sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. W 2005 podpisała deklarację poparcia Partii Demokratycznej, była też współautorem programu tego ugrupowania w dziedzinie kultury. Była członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.

Tomasz Dostatni OP – dominikanin,  założyciel Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Pradze. Autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych m. in: „Rozmowy w drodze”. Członek rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego „Salve”. Pomysłodawca i prowadzący wile debat i konserwatoriów m.in.: „Przedsiębiorczość – kultura – religia”, cykl debat filozoficznych „Jak żyć” oraz „Debaty Dwóch Ambon”. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Był członkiem międzyresortowego zespołu doradców przy premierze RP do spraw Polonii i Polaków za granicą. Jest członkiem rady Fundacji św. Wojciecha – Adalberta.


Data publikacji: 12 maja 2015

 

Przejdź do góry