W rozkwicie – prezentacja kina gruzińskiego
W rozkwicie / In bloom (Grdzeli nateli dgeebi)
reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Groß; 2013 rok; czas trwania: 102 min.
Film uważany za odkrycie Berlinale 2013. Nana Ekvtimishvili i Simon Gross stworzyli w „W rozkwicie” niezwykłą historię dwóch, młodych dziewcząt, usiłujących zmierzyć się z uciskiem rodzinnych i społecznych oczekiwań poradzieckiej Gruzji.
Tbilisi, rok 1992: nowe, niezależne państwo, które musi zawalczyć samo o siebie, nawet kiedy na prowincji trwa wojna domowa. Poznajemy historię dwóch nastoletnich przyjaciółek Eki (Lika Babluani) i Natii (Mariam Bokeria), których dzieciństwo w zaniedbanym, ale wciąż pięknym mieście utknęło w martwym punkcie, bo niepewność i strach co może przynieść przyszłość, dominują życie codzienne.
Introwertyczna Eka mieszka w domu wypełnionym książkami razem z lekceważącą i zafascynowaną mężczyznami starszą siostrą i zapracowaną, samotną matką; nad wiek dojrzała Natia mieszka w bezładnej aurze ciasnego mieszkania razem z rodziną z klasy robotniczej, zdominowaną przez ojca alkoholika. Ale jak większość uczennic, Eka i Natia są znacznie bardziej pochłonięte życiem zewnętrznym – szkolnymi plotkami, muzyką i testowaniem ich pączkującej seksualności na miejscowych chłopcach.
Jako klasowa piękność – Natia rzeczywiście przyciąga uwagę nie tylko przystojnego Lado, ale również miejscowego złodziejaszka Kote, który nie odpuści rywalom bez walki. W ten sposób pistolet, który podaruje Natii Lado, aby miała przy sobie „coś do obrony” – rozbije życie obu dziewcząt i stanie się poważnym testem dla ich relacji, bo każda zareaguje na naciski, na które nie mają wpływu w inny, zmieniający życie sposób.
Film „W rozkwicie” oparty na luźnych wspomnieniach z dzieciństwa autora scenariusza i współreżysera Nany Ekvtimishviliego, urzeka wiarygodnością misternie budowaną poprzez bogatą teksturę realnych doświadczeń. Ten wzruszający obraz dzięki poruszającym kreacjom aktorskim i pięknym zdjęciom Olega Mutu (pracującego przy takich produkcjach jak „4 Miesiące, 3 Tygodnie, 2 Dni” czy „Za wzgórzami”) został niedawno nagrodzony zarówno nagrodą dla najlepszego filmu jak i nagrodą FIPRESCI podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hong Kongu (2013), a dwóch reżyserów naznaczył jako najbardziej ekscytujące talenty w światowym kinie.
Data publikacji: 27 maja 2014