Spotkanie z wytwórnią Antena Krzyku (Polska)
3 września | 18.00–19.00 | Namiot Festiwalowy
Transmisja online na Facebooku Innych Brzmień.
Ważną część tegorocznego programu pandemicznej wersji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowi prezentacja Anteny Krzyku – wytwórni powołanej do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, skupionej wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. Na przestrzeni ostatnich 35 lat Antena stała się oficyną absolutnie kultową, zyskując renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Ta międzynarodowość jest zresztą jednym z kluczowych elementów w działalności labelu, a poza wydawaniem szeregu ważnych artystów z krajowej alternatywy, katalog Anteny pełen jest głośnych nazwisk ze sceny europejskiej oraz północnoamerykańskiej. Główne gatunki w jakich porusza się Antena Krzyku to punk, post-punk, awangarda, post-rock, elektronika, noise, a czasem także jazz. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe.
W ramach prezentacji tej wyjątkowej oficyny odbędzie się spotkanie z jej twórcami oraz ze związanymi z nią artystami, a także wystawa plakatów i okładek płytowych. Muzycznie zaprezentuje się natomiast szerokie spektrum artystów skupionych dziś pod szyldem Anteny Krzyku.
Javva – zespół złożony z uznanych muzyków polskiej sceny jazzowej i alternatywnej, związanych dotąd z takimi formacjami jak: Contemporary Noise Sextet, Alameda, Duży Jack, Hokei, Something Like Elvis, Opla czy Xenony. W Javvie artyści postanowili w autorski sposób zmierzyć się z tematem muzyki tanecznej, nie odcinając się przy okazji od swoich awangardowych korzeni. Efekt jest znakomity, łączący w sobie rytmy afrykańskie i orientalne z avant-rockiem, muzyką psychodeliczną czy noisem. Ich debiutancka płyta „Balance of Decay” stała się jednym z muzycznych wydarzeń ubiegłego roku w Polsce.
1984 – wywodząca się z Rzeszowa legenda polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy. Ich koncerty to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak choćby Swans czy No Means No z ich najlepszych lat. Mimo iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką i za chwilę ukaże się jego kolejny album, oczywiście wydany nakładem Anteny Krzyku.
Pochwalone – żeńska formacja folkowo-punkowa, obdarzona unikalnym brzmieniem i feministycznym pierwiastkiem w tekstach. Najkrócej można ją zdefiniować jako fem-power-jazzy-punk, traktujący o tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Pochwalone tworzą obecnie: basistka Małgorzata „Tekla” Tekiel (znana choćby z grup Będzie Dobrze czy Pudelsi), perkusistka Dominika Korzeniecka oraz wokalistka Dominika „Nika” Domczyk (aktualna lub była frontmenka także takich zespołów jak R.U.T.A., Morus czy Post Regiment). Artystki inspirują się zarówno tekstami z kultury tradycyjnej, jak i współczesną poezją. Jak same o sobie mówią: „Sięgamy po wiersze współczesnych poetek, zestawiamy je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowujemy funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia. Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzmienia sekcji basowo-perkusyjnej i głosu”.
Trupa Trupa – pochodząca z Gdańska indierockowa formacja, która przebojem wdarła się na światowe rynki muzyczne i od lat konsekwentnie udowadnia, iż międzynarodowy sukces jest dla polskich wykonawców jak najbardziej możliwy. Oczywiście u podstaw tego sukcesu leży interesująca, świeża i ambitna muzyka grupy, ale też świadome, przemyślane podejmowanie kolejnych kroków na ścieżce kariery. Dzięki temu Trupa Trupa objechała pół świata, występując na kluczowych dla branży muzycznej festiwalach, jak choćby SXSW, Primavera czy Iceland Airwaves oraz nawiązując współpracę z Sub Pop Records czy Glitterbeat Records. Polskim wydawcą artystów jest zaś oczywiście Antena Krzyku.
Izzy and the Black Trees – kolejna perełka wydana przez Antenę Krzyku i jednocześnie jeden z ciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie. Na czele grupy stoi Iza „Izzy” Rekowska – odpowiedzialna m.in. za teksty i brzmienie formacji, oparte na klasycznym rockowym instrumentarium (gitary, bas, bębny). Stylistycznie słychać tu fascynację Patti Smith, PJ Harvey czy Yeah Yeah Yeahs, ale też wycieczki w kierunku takich gatunków jak punk, americana czy noise. „Trust No One” to album brzmiący świeżo, zadziornie, z dużą dawką energii. Doskonale pasuje do katalogu Anteny Krzyku, zaś Izzy and the Black Trees mają przed sobą bardzo ciekawą przyszłość.
Daniel Spaleniak – aktualnie jeden z najciekawszych, wymykających się prostym klasyfikacjom artystów polskiej sceny muzycznej. Od kilku lat konsekwentnie i z sukcesami kroczy obraną przez siebie drogą. Tworzy zarówno muzykę ilustracyjną czy też instrumentalną, jak i autorskie piosenki osadzone gdzieś w rejonach bluesa, folku czy rocka. Daniel Spaleniak ma na koncie cztery płyty, wszystkie wydane nakładem Anteny Krzyku. Przez wielu fanów jest też kojarzony jako autor znakomitych ścieżek dźwiękowych i utworów wykorzystywanych m.in. w serialach czy też produkcjach Netflixa, CBS, Hulu czy TNT.