3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

Orient Station – „Baśnie rosyjskiego świata” i „Ukraińskie sny” – wernisaże wystaw

data

05/07/2017 | 18:00 –

lokalizacja

wstęp

dostępność

Data

lip 05 2017
Zakończone!

Czas

18:00 - 18:00

Orient Station – „Baśnie rosyjskiego świata” i „Ukraińskie sny” – wernisaże wystaw

„Baśnie rosyjskiego świata” – wystawa malarstwa Ivana Semesyuka              

Projekt „Baśnie rosyjskiego świata” (2016) to wspólny projekt artystyczny Ivana Semesyuka oraz ukraińskiego pisarza Antina Mucharskiego. Jest to refleksja nad rosyjską i radziecką mitologią, w tym kształcie, w którym obecnie funkcjonuje ona na obszarze postsowieckim – od przestarzałych modeli z czasów ZSRR, aż po aktualne rosyjskie (polityczne, historyczne i społeczne) mity teraźniejszości. Jest to akt artystycznej kontrpropagandy, oporu wobec narzuconych rosyjskich konstrukcji pojęciowych, aktywna próba demaskowania ataków informacyjnych na ukraińską świadomość. Obrazy w ramach projektu powstały w 2016 roku i od tego czasu były już wielokrotnie pokazywane na Ukrainie, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno wśród publiczności, jak i wśród ukraińskich mediów.

„Ukraińskie sny” – wystawa tkaniny artystycznej Ivana Semesyuka 

Projekt „Ukraińskie sny” (2012) to tekstylny projekt, który powstał w 2012 roku, czyli w czasie, gdy Ukraina wciąż cieszyła się względnym pokojem, lecz w powietrzu czuć już było nadchodzące historyczne zmiany. W ukraińskim społeczeństwie silne było poczucie rozczarowania, a z drugiej strony – poczucie zbliżających się poważnych wstrząsów politycznych i społecznych. Projekt „Ukraińskie sny” jest jedną z wielu ówczesnych refleksji i prób opisania aktualnego stanu opinii publicznej, ale także nieco chaotycznego podejścia do interpretacji dziedzictwa narodowego. Każdy z obiektów cyklu „Ukraińskie sny–marzenia” odzwierciedla konkretny kulturalny stereotyp albo mit o Ukrainie, widzianej zarówno oczami samych Ukraińców, jak i ich sąsiadów.

Ivan Semesyuk – urodzony w Kijowie malarz, pisarz, kurator sztuki, działacz kulturalny i bloger. Z wykształcenia rzeźbiarz. Autor takich projektów, jak „Tradition. Rebranding”, „Ukrainian Dreams” i „Funky Textile”. Wspólnie ze znanym ukraińskim artystą Oleksą Mannem był kuratorem wielu wystaw i wydarzeń w podziemnej galerii „Bakteria”, która funkcjonowała na kijowskim Padole w latach 2012-2015.


WERNISAŻ i prezentacja projektu – 5 lipca 2017 – godz. 18:00
6-9 lipca 2017 –  godz. 11:00-19:00 – Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Wystawę można będzie oglądać do 28 lipca 2017 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.


Data publikacji: 26 maja 2017

Go to Top