3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

Kolaż z wycinków z gazet i materiałów.
Kolaż z wycinków z gazet i materiałów.

„Myśląc o wrogu” – wystawa kolaży Ołeksandra Maksymowa

Kolaż z wycinków z gazet i materiałów.

data

27/06/2024 | 12:00 – 21:00

lokalizacja

Księgarnia Między Słowami, Rybna 4/5

wstęp

wstęp wolny

dostępność

bez bariery językowej
zapytaj o dostępność

Data

cze 27 2024
Zakończone!

Czas

12:00 - 21:00

„Myśląc o wrogu” – wystawa kolaży Ołeksandra Maksymowa

Wystawa kolaży „Myśląc o wrogu” jest moją refleksją na temat wydarzeń w moim kraju, które trwają od trzech lat. W rzeczywistości wojna w Ukrainie trwa od 10 lat, począwszy od okupacji Krymu przez Rosję i pierwszej okupacji Donbasu w 2014 roku.

24 lutego 22 roku, o 4 nad ranem, obudził mnie dźwięk samolotu wojskowego przelatującego niemal nad moim balkonem, a w wiadomościach natychmiast ogłoszono, że rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się wojna. Jak mówić o wojnie językiem sztuki? Jak wytłumaczyć światu o rosyjskiej agresji, która jest bezpośrednim aktem terroryzmu i ludobójstwa wobec całego narodu ukraińskiego? Jak poprzez sztukę szczerze opowiedzieć światu o wszystkich nieludzkich zbrodniach rosji przeciwko Ukrainie? Morderstwach, torturach i gwałtach tak zwanej „wielkiej armii rosyjskiej”, która nie przestrzega żadnych humanitarnych norm i praw wojennych wobec ludności cywilnej i ogólnie w walce? Rosja jest okupantem. Ukraina to kraj, który od trzech
lat odpiera ogromny atak barbarzyńskich rosyjskich okupantów i godnie broni kraju – naszych miast, naszej ziemi, naszego domu – pomimo ciężkich strat.

Wojna zmienia wszystko. W czasach rosyjskiej agresji mit „wielkiej rosyjskiej kultury” staje się iluzją, ukazując swoje prawdziwe oblicze – morderstwa, tortury, śmierć, zniszczenie.
Te kolaże są krótkim odzwierciedleniem tego, jak „rosyjska kultura” staje się (i ostatecznie zawsze była) częścią wielkiej rosyjskiej propagandy i manipulacji, która stworzyła wojnę i
zniszczenie. Artysta pracuje w gatunku kolażu, który jest głównym elementem jego sztuki wizualnej.

Moja seria kolaży „Myśląc o wrogu” jest okazją do wysłania wiadomości do świata i Europy poprzez język artysty o barbarzyństwie rosyjskiego reżimu i całej rosji. Na każdym kolażu można zobaczyć czerwoną plamę – to metaforyczna krew, która jest na rękach każdego rosjanina dla wszystkich niewinnych Ukraińców, dzieci, rodziców, mężczyzn, kobiet. Za wszystkich torturowanych Ukraińców, którzy po prostu chcieli żyć na swojej ziemi i jej bronić. Za wszystkie zniszczone domy, za wszystkie zniszczone ukraińskie miasta. Nie chcę już myśleć o wrogu, ponieważ wierzę, że wróg, jako uosobienie wielkiego zła, musi zostać ostatecznie zniszczony.

Oleksandr Maksymow
artysta wizualny, performer, aktor i kurator z Drohobycza
www.kulturaenter.pl

W księgarnio-kawiarni Między Słowami można do końca lipca oglądać nowe prace artysty z Drohobycza, Ołeksandra Maksymowa! Wystawa jednego z najpopularniejszych ukraińskich kolażystów towarzyszy spotkaniom Wschodniego Expressu. W księgarni można kupić książki z tej serii.

Go to Top