3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

WSCHODNI EXPRESS | Mykoła Jabczenko, Iwan Kypibida, Julija Wus: „Krótka historia ukraińskiego feminizmu” – spotkanie

data

29/06/2024 | 15:30 – 16:30

lokalizacja

Warsztaty Kultury, Grodzka 7 - patio

wstęp

wstęp wolny

dostępność

tłumaczenie na PJM
spotkanie w j. polskim i ukraińskim
podjazd dla wózków
zapytaj o dostępność

Data

cze 29 2024
Zakończone!

Czas

15:30 - 16:30

WSCHODNI EXPRESS | Mykoła Jabczenko, Iwan Kypibida, Julija Wus: „Krótka historia ukraińskiego feminizmu” – spotkanie

Co możemy bez namysłu powiedzieć o feminizmie? Pamiętamy o sufrażystkach, o Simone de Beauvoir i Drugiej płci, wiemy o pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej fali feminizmu, ale już pytanie, jaki wkład w rozwój feminizmu zrobili Ukrainki i Ukraińcy każdego może przyprzeć do muru. Można się zastanowić: po co nam taka wiedza? W sytuacji, gdy idea równości płci wciąż pozostaje pięknym marzeniem, a temat walki o prawa kobiet i równouprawnienia jest marginalizowany i sprowadzany do poziomu nie zawsze śmiesznych memów, lektura „Krótkiej historii ukraińskiego feminizmu” pokazuje, jak lekko i z dystansem, a zarazem całkiem poważnie można opowiadać o tym wciąż wywołującym skrajne reakcje „-izmie”.

Udział w spotkaniu wezmą: Julija Wus – autorka-graficzka, Andrij Saweneć – tłumacz, Illia Strongowski – autor idei, Lilija Omelianenko – wydawczyni komiksu w Ukrainie, prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz, tłumaczenie spotkania: Anna Jawdosiuk-Małek

Mykoła Jabczenko – specjalista ds. alfabetyzmu cyfrowego w UNDP w Ukrainie. Absolwent Dniepropetrowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara na kierunku informacja międzynarodowa. Współpracował z różnymi organizacjami międzynarodowymi i ukraińskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, m.in. Ukraińską Fundacją Kobiet. Jest profeministą, ekspertem ds. komunikacji i równości płci, promotorem feminizmu i odpowiedzialnego ojcostwa.

Iwan Kypibida – ilustrator, artysta komiksowy i projektant książek z Ukrainy. Obecnie mieszka i pracuje we Lwowie. Zajmuje się ilustracją komercyjną, ilustracją książkową i projektowaniem okładek, komiksami, ilustracją redakcyjną, projektowaniem plakatów oraz animacją.

 

Go to Top