3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

MOVE EAST MOVIE | Kamień.Papier.Granat.

data

29/06/2024 | 16:00 – 17:45

lokalizacja

Warsztaty Kultury, Grodzka 5a - sala widowiskowa

wstęp

wstęp wolny

dostępność

słuchawki wyciszające
pokój wyciszeń
zapytaj o dostępność

Data

cze 29 2024
Zakończone!

Czas

16:00 - 17:45

MOVE EAST MOVIE | Kamień.Papier.Granat.

16.00–17.45 | Pokaz filmu „Kamień. Papier. Granat.”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina, 2022, 92 min | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro | UKR / PL

Opis

„Kamień. Papier. Granat.” to opowieść o dorastaniu, pierwszych lekcjach dobroci i okrucieństwa, nastoletniej miłości, poszukiwaniu przyjaciela i mentora, a przede wszystkim trudnych relacjach między dziećmi i dorosłymi w postsowieckiej rozchwianej Ukrainie. Chłopiec o imieniu Tymofij mieszka z rodziną w prowincjonalnym miasteczku, aż pewnego dnia w jego życiu pojawia się wyjątkowy przyjaciel. Felix to weteran wojny w Afganistanie, były oficer kontrwywiadu, złamany życiem alkoholik, ale jednocześnie osoba bardzo charyzmatyczna. Przyjaźnienie się z takimi ludźmi jest jednocześnie niebezpieczne i zabawne, zresztą jak całe dorastanie w latach 90. Film Iryny Tsilyk zrealizowany został na podstawie książki jej męża Artema Czecha, będącego też współscenarzystą.

Iryna Tsilyk – (ur. 18 listopada 1982 w Kijowie) – ukraińska pisarka i reżyserka. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego na kierunku reżyserii telewizyjnej w 2005 roku. Po studiach pracowała jako asystentka reżysera, a potem sama reżyserowała reklamy i filmy krótkometrażowe, które wielokrotnie prezentowano i nagradzano na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” to jej pełnometrażowy debiut, za który otrzymała m.in. nagrodę za reżyserię w kategorii Konkurs Filmów Dokumentalnych Kina Światowego na festiwalu w Sundance. Tsilyk realizuje się również jako pisarka. Niektóre jej książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, polski, litewski, czeski, szwedzki i kataloński oraz zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach literackich. Iryna Tsilyk była uczestniczką kijowskiego Euromajdanu. W 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał jej tytuł Zasłużony Artysta Ukrainy, ale odmówiła jego przyjęcia. Prywatnie jest żoną pisarza Artema Czecha.

Go to Top