
Keychange | Jak tworzyć inkluzywne i zrównoważone środowisko w branży muzycznej
7 lipca | 10:00 – 13:00 CREATIVE LABS KEYCHANGE | „Jak tworzyć inkluzywne i zrównoważone środowisko w branży muzycznej, czyli dobre praktyki, które warto poznać.” – warsztaty „Manifesto Sessions” | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, 2 piętro
warsztaty zamknięte dla sieci Keychange
Festiwal Inne Brzmienia w Lublinie jest od 2021 roku polskim partnerem międzynarodowej organizacji Keychange, której głównymi celami są konstruktywna, oparta na danych, refleksja nad równouprawnieniem w branży muzycznej oraz wsparcie utalentowanych, ale niedostatecznie reprezentowanych artystek i profesjonalistek (w programie nazywanych innowatorkami). Keychange zachęca organizacje i festiwale do złożenia deklaracji na rzecz równości płci oraz organizuje i współorganizuje tzw. Manifesto Sessions – warsztaty, moderowane dyskusje, spotkania skoncentrowane na poszukiwaniu lepszych i bardziej skutecznych rozwiązań dla środowiska muzycznego.
Pierwsze Manifesto Sessions w Polsce odbyło się podczas Festiwalu Inne Brzmienia w 2022 roku. Miało ono formę warsztatów prowadzonych metodą Design Thinking,podczas których międzynarodowe środowisko muzyczek/muzyków, dziennikarek/dziennikarzy, aktywistek/aktywistów branży muzycznej wspólne opracowali idee i pomysły odpowiadające na główne pytanie spotkania: „Which way to the sustainable music industry in Poland?”(Którędy do zrównoważonej branży muzycznej w Polsce?”). Uczestnicy warsztatów dyskutowali na zagadnieniami dotyczącymi równych szans zawodowych w branży muzycznej, niezależnie od płci.
Lubelskie warsztaty rozpoczęły systemową, branżową dyskusję nad zagadnieniami gender balance oraz inkluzywności w Polsce. Ich kontynuacją były warsztat pod tym samym tytułem, poprowadzony podczas konferencji #Cultureonlive we wrześniu 2022. Jego celem było zaprojektowanie drogi i etapów zmiany środowiskowej i społecznej, w której równa reprezentacji płci, dostępność środowiskowa, warunki pracy w branży muzycznej będą realizować międzynarodowe standardy inluzywności.
W tym roku będziemy kontynuować pracę wraz z kolejną grupą artystek i innowatorek sieci Keychange. Warsztaty poprowadzą Ula Buyuly z Artist in Bloom oraz Misia Furtak – polska artystka i uczestniczka programu rozwojowego sieci Keychange 2022.
Artist in Bloom to pracownia konsekwentnie realizująca misję związaną z profesjonalnym wsparciem artystów i pracowników kultury w rozwoju kompetencji zawodowych, tworzeniu przemyślanej ścieżki kariery i umiejętnym budowaniu relacji ze środowiskiem twórczym. W ramach aktywności pracowni realizowane są innowacyjne działania edukacyjne (warsztaty, programy, programy mentoringowe), indywidualne procesy rozwojowe w oparciu o certyfikowane metodologie International Coaching Federation oraz szyte na miarę procesy wspierające instytucje kultury w adaptowaniu sposobów swojej pracy i oferty dla odbiorców do zmieniającej się rzeczywistości.