3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

„Duszne historie” – rodzinna wystawa ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej

data

27/06/2024 | 10:00 – 18:00

lokalizacja

Warsztaty Kultury, Grodzka 7- sala wystawowa

wstęp

wstęp wolny

Data

cze 27 2024
Zakończone!

Czas

10:00 - 18:00

„Duszne historie” – rodzinna wystawa ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej

Jak co roku, program Innych Brzmień obfituje w wydarzenia dla dzieci. Tym razem będzie to m.in. wystawa Dominiki Czerniak Chojnackiej.

Uff… jak duszno! Kto by pomyślał: tu duchini, tam duch, tu jakieś dziwne emanacje… cała Polska ma mnóstwo tajemniczych historii i wcale ich nie ukrywa. Dzielna pisarka Martyna Skibińska pozwoliła wybrzmieć zakurzonym historiom i rozszyfrowała kto, gdzie oraz jakie wydaje jęki i dlaczego. Już-nie-tak-dzielna ilustratorka Dominika Czerniak-Chojnacka podpatrzyła duchy i zobrazowała je w formie wyjątkowej, bo niemalże fotograficznej. Twarzy duchom, które dawno zapomniane tylko pohukują na zamkach i w pałacach, użyczyli krewni i znajomi. Tym samym powstał „Duchowy Przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, oferuje się jako nieodłączny kompan wszelkich wakacyjnych (i nie tylko) podróży po kraju. Tymczasem na zachętę, razem z Warsztatami Kultury w Lublinie, prezentujemy wyjątkową wystawę, na którą składa się 46 grafik ze wspomnianej książki. Powiększone, opatrzone przypisami, oddziałują nieco inaczej niż na stronach przewodnika. Karta z zadaniami pozwala zatrzymać się dłużej na ilustracjach i poszperać w ich złożonej strukturze.

Wystawa dla dzieci w wieku 10+.

Dominika Czerniak-Chojnacka – magister etnologii i antropologii kulturowej, doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i dorosłymi. Współpracuje z wydawnictwami i licznymi ośrodkami kultury. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie BolognaRagazzi Award 2019 za książkę Kominiarz Piekarz, nagrody jury w konkursie Ananas International Illustration Exhibition 2019 na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie czy wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Zilustrowane przez nią Dwa słowa Anny Taraski zdobyły Nagrodę Edytorską DOBRE STRONY (2022) i wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.

Go to Top