3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

Grafika zapowiadająca koncert zespołu Dopey Monkey i goście.
Grafika zapowiadająca koncert zespołu Dopey Monkey i goście.

Dopey Monkey i goście | POL/GBR

Członkowie zespołu podczas gry.

data

04/07/2025 | –

harmonogram

3 lipca 2025
4 lipca 2025
5 lipca 2025
6 lipca 2025

lokalizacja

wstęp

wstęp wolny

dostępność

Strefa wyciszenia
słuchawki wyciszające
zapytaj o dostępność

znajdź ich na

spotify

sprawdź program

04/07/2025

sprawdź innych artystów

GBR
POL

Data

lip 04 2025

Czas

08:00 - 18:00

Dopey Monkey i goście | POL/GBR

Dopey Monkey i goście – szkocki zespół stworzony przez Martina Lee Thomsona (eufonium) i Danielle Price (tuba). Muzycznie oscyluje on pomiędzy funky, jazzem i muzyką eksperymentalną a folkiem i klasyką. Duet chętnie wykracza też poza tradycyjne granice związane z ich instrumentami. Od momentu powstania w 2015 roku niestrudzenie bada nie tylko własne możliwości, lecz także tworzy projekty oparte o różne media i formy wykonawcze. Występy szkockiej grupy niejako z założenia są niestandardowe i podkreślają dociekliwą dynamikę poszukiwań artystycznych. Na potrzeby festiwalu Wschód Kultury –Inne Brzmienia oraz sezonu artystycznego UK/Poland 2025, Dopey Monkey powołał do życia specjalny projekt z lubelskimi artystkami z grupy Zielona Girlanda oraz multiinstrumentalistą Tomaszem Graczykiem.  

Po wspólnych warsztatach w 2024 roku artyści i artystki stworzyli wyjątkowy spektakl łączący gatunki muzyczne, inspirowany muzyką ludową, naturą i tradycją opowiadania historii. Oprócz brzmień tuby i eufonium zawiera on dźwięki saksofonu tenorowego i sopranowego oraz wokale.

Podczas Innych Brzmień nasza polsko-szkocka ekipa zaprezentuje występy typu pop-up w różnych miejscach w Lublinie. W przeciwieństwie do tradycyjnych występów ulicznych, formacja przemieszczać się będzie z przenośną „przestrzenią koncertową”, inspirowaną miejscami wytchnienia takimi jak bothie (podstawowe schronienie, zwykle niezamykane i dostępne dla każdego do bezpłatnego użytku, charakterystyczne dla odległych górskich obszarów Szkocji, północnej Anglii, Ulsteru i Walii) i kaplice. Widzowie są zaproszeni do zatrzymania się, wejścia do środka i doświadczenia bogatych pejzaży dźwiękowych w intymnym otoczeniu.

Zielona Girlanda – trzy barwy głosu, trzy charaktery, różne muzyczne zaplecza i doświadczenia. Połączyła je fascynacja tradycyjną muzyką ludową, którą od kilkunastu lat starają się poznawać i szukać w niej wspólnego brzmienia. Wspólne poszukiwania prowadzą jako grupa Zielona Girlanda. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów jednej z popularnych na Lubelszczyźnie pieśni oczepinowych. Najczęściej sięgają do repertuaru z tego regionu, wspominając w nim bliskie im mistrzynie i poznając te, z którymi możemy mieć dziś kontakt jedynie dzięki nagraniom archiwalnym.

Tomek Graczyk (a.k.a. Grakou) – samodzielnie kształcony basista i gitarzysta, a ostatnimi laty klasycznie kształcony kontrabasista i saksofonista. Jego muzyczna droga wyraźnie pokazuje, że ograniczenie się do jednego gatunku muzycznego nie wchodzi w grę. Począwszy od roli basisty w elektroniczno-rockowej formacji BREMENN, poprzez współtworzenie neoklasyczno-elektronicznego zespołu We Are Polarized, czy dołączenie do Boygn Trio i Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, by zgłębiać muzykę tradycyjną. Od niedawna na saksofonie tenorowym wkracza w świat jazzu oraz współtworzy eksperymentalny projekt NNNIEBO, gdzie oddaje się całkowicie swobodnej improwizacji

Przejdź do góry