3-6/7 | LUBLIN

3-6 LIPCA | LUBLIN | WSTĘP WOLNY

Portret Grażyny Rutowskiej.
Portret Grażyny Rutowskiej.

Grażyna Rutowska – wykład Łukasza Karolewskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Portret Grażyny Rutowskiej.

data

27/06/2024 | 16:30 – 17:30

lokalizacja

Warsztaty Kultury, Grodzka 5a - sala widowiskowa

wstęp

wstęp wolny

dostępność

tłumaczenie na PJM
zapytaj o dostępność

Data

cze 27 2024
Zakończone!

Czas

16:30 - 17:30

Grażyna Rutowska – wykład Łukasza Karolewskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Grażyna Rutowska to uznana artystka i fotografka, która była jedną z najważniejszych postaci świata fotoreportażu w latach 70. XX wieku. Znana ze swojego niezwykłego talentu do dostrzegania piękna w codziennych chwilach, subtelnie łączyła grę światła i cienia z wyjątkowym podejściem do kompozycji. Jej archiwum liczy prawie 40 tys. zdjęć!  Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Rutowska zrealizowała fotoreportaże w blisko 500 miejscowościach na terenie całego kraju, dokumentując praktycznie wszystkie aspekty życia w PRL-u. Jej fotografie przedstawiają zarówno wielkie inwestycje dekady Gierka, jak i codzienne życie, rozrywkę, sport, wypoczynek czy kontrasty ówczesnych miast i wsi. Rutowska była pasjonatką motoryzacji i członkinią PZMot-u, za kierownicą swego fiata 125p przejechała łącznie 400 tys. km. Wykonywane fotografie metodycznie opisywała, gromadziła też wycinki prasowe z opublikowanymi zdjęciami, a nawet całe egzemplarze pism – można powiedzieć, że była nie tylko fotografką, lecz także archiwistką.

O tej wyjątkowej artystce, której prace prezentowane będą na wystawie w Zaułku Hartwigów, opowie Łukasz Karolewski – kustosz w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Łukasz Karolewski – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią PRL-u, a także dziejami nauki i techniki. Od 2012 r. zatrudniony w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zajmował się m.in. opracowaniem Archiwum Fotograficznego Grażyny Rutowskiej i współpracą przy przygotowaniu publikacji ze zdjęciami z zasobu NAC. Specjalizuje się w identyfikacji fotografii przestawiających architekturę miejską, aparaturę techniczną oraz sprzęt wojskowy, ze szczególnym ukierunkowaniem na radiotechnikę, kolejnictwo, lotnictwo i broń strzelecką. Do rozpoznania fotografii z powodzeniem stosuje i rozwija metody crowdsourcingu, czyli współpracy z szeroką, nieokreśloną grupą użytkowników udostępnionego zasobu archiwalnego. Zajmuje się również udoskonalaniem metod wewnętrznej i zewnętrznej krytyki źródeł fotograficznych.

Publikacje:
Propagandowe techniki ukrywania katastrofy w Czarnobylu przez władze polskie [w:] „Dzieje Najnowsze” R. 43 z. 2 (2011),
Od radowego szaleństwa do radiofobii [w:] Foton nr 127 (2014),
PRL Grażyny Rutowskiej – Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Warszawa 2015.

Go to Top