2014
8-13 LIPCA 2014
7. edycja festiwalu a 1. pod marką Wschodu Kultury odbyła się 8-13 lipca 2014 roku.
Usłyszeliśmy 26 zespołów z całego świata, wśród nich: Goldfrapp (Wielka Brytania) – jedna z największych gwiazd światowej sceny klubowej i elektronicznej, założona w 1999 roku przez Alison Goldfrapp i Willa Gregory’ego; Asian Dub Foundation (Wielka Brytania) – jedna z legend światowej sceny world music, reggae i bhangra; The Tiger Lillies (Wielka Brytania) – muzycznie barwna mieszanka przedwojennego niemieckiego kabaretu, muzyki cygańskiej, brzmień klasycznych oraz stylistyki piosenek Weilla, Brechta czy Brela; Yat-Kha (Republika Tuwy), łącząca tradycyjny dla ich kultury śpiew gardłowy z ciężkim gitarowym brzmieniem spod znaku punk rocka i hard core.
Spotkaliśmy także Big Lao Che Band (Polska/Białoruś) projekt wymyślony i wyprodukowany specjalnie na Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival. Znakomita polska grupa Lao Che, wzbogacona o wyjątkową sekcję dętą oraz unikalnych gości m. in. Yegora Zabelova (akordeon) i Swietę „Bieńkę” Bień (wokal) z Mińska; Serebryanaya Svadba (Srebrne Wesele) (Białoruś) – największa nadzieja białoruskiej sceny niezależnej, dowodzona przez Swietę „Bieńkę” Bień grupa z Mińska, łącząca w zdumiewającą całość m. in. francuską piosenkę kabaretową, wschodni folklor, big bandową orkiestrę z domieszką ska i jazzu oraz najnowsze multimedia. Swój dorobek w formie koncertów, warsztatów i spotkań z artystami zaprezentował także Kilogram Records – wytwórnia Oli i Mikołaja Trzaski.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festiwal to nie tylko muzyka. Na festiwal składa się 10 modułów, tworzących spójny, lecz bardzo różnorodny program: „Orient Station” to projekt przybliżający nieznanych szerzej artystów zza naszej wschodniej granicy. Do miłośników kina skierowany był cykl pokazów plenerowych „Move East Movie”, prezentujący dzieła filmowe wybranych krajów Europy Wschodniej. Premierowa edycja była poświęcona kinematografii gruzińskiej. W programie nie zabrakło sztuk wizualnych. Odbyła się wystawa fotografii ulicznej „Eastreet vol.2” oraz „Ormiańska Arka” ukazująca panoramę współczesnej sztuki ormiańskiej. Podczas festiwalu zainaugurowaliśmy również projekt międzynarodowych rezydencji „Laboratorium Sztuki Społecznej”. Odbyły się spotkania i debaty z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej – przede wszystkim z Ukrainy – pod hasłem „Wschodni Express”. W trakcie festiwalu funkcjonowała kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Najmłodsi zaś mogli uczestniczyć, w przygotowanych specjalnie z myślą o nich „Małych Innych Brzmieniach”, a wszystkich, bez względu na wiek zaprosiliśmy na „Opowieści Wschodniej Treści”, czyli inscenizowane baśnie, legendy i podania pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego.
GALERIA ZDJĘĆ